УДК 37.037
ББК 74.200.585.4
ЧЕМУЖІВКА ТА ЛЕВКІВКА: НАРИСИ ДО ІСТОРІЇ
________________
© Ю. О. Коловрат-Бутенко
(OrcidID: 0000-0002-3294-3308, Google Scholar ID: uS94OvgAAAAJ),
Зміївське наукове краєзнавче товариство
Чемужівка
На виїзді зі Змієва в напрямку Харкова, ліворуч, на відстані 6 км знаходиться село Чемужівка. Існує декілька варіантів пояснення назви села. За спогадами старожилів, в селі було озеро, на берегах якого колись робили привал чумаки, коли їздили Муравським шляхом. Цей шлях проходить вздовж річки Мож (Мжа). І от при сполученні слів чумак і Мож утворювались різні назви, наприклад Чумажовка. Далі назву змінювали для кращого і легшого вимовляння, хтось неправильно почув, не так зрозумів... В «Описанні Харківської єпархії» (1712 р.) Чемужівка згадується як Чмужовка.
В архівних документах того ж року згадується, що на території Чемужівки був храм Святого Дмитрія. Ще на початку XX століття в центрі села стояв величезний хрест. Мешканка села Чемужівки Кришталь Софія Григорівна згадувала, що в часи її дитинства між сучасними поштою і магазином «Берізка» стояв величезний хрест. А хрести, як відомо, ставилися лише на освячених місцях.
За документами Харківського обласного архіву 1864 року в Чемужівці нараховувалось 122 двори, чоловіків 335, жінок 273.
До 1917 року землекористування було одноосібним. Революція принесла зміни і в Чемужівку. 28 жовтня 1923 року відбулися перші вибори до сільської ради. 16 жовтня 1925 року в селі було організовано машинно-тракторне товариство. В 1926 році була організована сільгоспартіль «Червоний Жовтень», членів артілі 50 чоловік. Перший колгосп ім. «Паризької комуни» було утворено 1931 року з 19 членів, головою артілі був Приймак Федір Андрійович. Артілі належало 100 га куркульської землі за лісом до хутора Левківка.
З перших днів Великої Вітчизняної війни більша частина дорослого чоловічого населення Чемужівки пішла на фронт. Під час німецько-фашистської окупації загинуло 173 жителі села Чемужівки. При визволенні нашого села у 1943 році загинуло 573 воїни (417 невідомих і 156 відомих).
Рис. 1. Пам'ятник на братському похованні та меморіал видатним чемужівцям
Станом на 2015 рік у селі нараховується 767 господарств, 2035 жителів. Славиться Чемужівка відомим на всю Україну музичним колективом «Журавка».
26 квітня 2019 року у с. Чемужівка після звершення уставного Богослужіння на запрошення директора Л. М. Марєєнкової, відбулось освячення школи. Чин освячення звершив настоятель храму святого Димитрія Солунського протоієрей Антоній Старцев. У проповіді отець Антоній наголосив про необхідність співпраці школи та Церкви, побажав вчителям натхнення та міцності у розвитку молоді.
Рис. 2. Директор Чемужівської школи Л. М. Марєєнкова та настоятель храму святого Димитрія Солунського протоієрей Антоній Старцев
8 листопада 2020 року в селі Чемужівка відбулося святкове богослужіння з нагоди престольного свята та дня села. Після Божественної Літургії відбувся молебень і хресний хiд. Привiтати настоятеля протоієрея Антонія Старцева прибули благочинний Зміївського благочиння протоієрей Олександр Белозір, протоієрей Михайло Шульга, протоієрей Андрій Квітко, ієрей Геннадій Ноздрачев і протодиякон Сергій Зозуля. Протоієрей Олександр під час проповіді наголосив на важливості єдності прихожан в цей час. Після служби були проспівані многоліття і всі бажаючі були почастовані святковою трапезою.
Рис. 3. Святкове богослужіння з нагоди престольного свята та дня села
Левківка
Далі, майже поруч зі Змієвом розташоване невеличке село Левківка. Село Левківка знаходиться на березі Вшивки, яка через 3 км впадає в річку Мжа (ліва притока), яка через 3 км впадає в річку Сіверський Донець (права притока). З двох сторін села проходять дві залізничні гілки, станцій Левківка і 27 км. Село примикає до міста Зміїв, до села Чемужівка і до селища Вирішальний. До села примикає сосновий бор.
Село засноване в 1640 році. За даними на 1864 рік у казенному селі Замостянської волості Зміївського повіту, мешкало 145 осіб (80 чоловічої статі та 65 — жіночої), налічувалось 8 дворових господарства, існувала православна церква.
Зі спогадів полковника розвідки у відставці В. С. Дьоміна:
«В то время (1932–1933 года) Левковка насчитывала лишь 50 дворов. Большинство мужского населения не хотело работать в колхозе, а трудоустраивалось на промышленных предприятиях Харькова. Интересна история Левковки. Старожилы мне рассказывали, что село (а вначале просто хутор) возникло в результате переселения мастеров с Урала. В ХІХ столетии, еще до отмены крепостного права, господин Гук, владелец этих земель, поменял своих охотничьих собак на мастеров, которые осели на хуторе и составили большую часть населения. Переселенцы отличались бунтарским духом, сплочённостью и чувством солидарности, взаимопомощи, тягой к изобретательству и предпринимательству. Примеров тому много.
По околице села проходила железная дорога, построенная ещё в 1910 году, по которой курсировали товарные, скорые, пассажирские и пригородные поезда. Жители села определяли время по поездам. В ответ на вопрос, «который час?», отвечали, что донецкий ещё не проходил, или на Тбилиси ещё не ехал и т. д. Для всех местных такой ответ был понятным. Мы выросли под грохот паровозов, которые протяжно гудели и проносились мимо.
В селе была начальная школа, которая располагалась в доме бабы Марфы и состояла из двух комнат. Занятия проводились в две смены. В первую смену в левом ряду парт размещался 1 класс, а в правом – третий.
Левковка – село маленькое, и во времена моей юности насчитывало около 200 дворов. Не было ни клуба, ни сельського совета».
За переписом 2001 року населення становить 663 особи.
ДЖЕРЕЛА ТА ЛІТЕРАТУРА
- Харьковская губерния. Список населённых мест по сведениям 1864 года. СПб.: Центральный статистический комитет МВД. 1869. Т. XLVI.
- Краєзнавчі шляхи Слобожанщини: Збірник інформаційно-методичних матеріалів. Х. 2019. Вип. ХІІ. С. 23–24.
- Освячення школи в с. Чемужівка Зміївського благочиння // Сайт Изюмской епархии УПЦ. URL: https://izum.church.ua/2019/05/03/osvyachennya-shkoli-v-s-chemuzhivka-zmijivskogo-blagochinnya/
- Престольне свято в селі Чемужівка // Сайт Изюмской епархии УПЦ. URL: https://izum.church.ua/2020/11/08/prestolne-svyato-v-seli-chemuzhivka-2/
Посилання на цю статтю:
Коловрат-Бутенко Ю. О. Чемужівка та Левківка: нариси до історії // История Змиевского края. Змиев. 13.06.2021. URL: https://colovrat.org/publ/1-1-0-430
Библиовебографическое описание (ДСТУ 8302:2015):
Чемужівка та Левківка: нариси до історії // История Змиевского края. 13.06.2021. URL: https://colovrat.org/publ/1-1-0-430 (дата обращения: 03.01.2025).
Похожие статьи: