Випуск 1941 року



Publ ID: 1320178648-136

ВИПУСК 1941 РОКУ

___________________
© Н. М. Комишанченко
Музейний комплекс Зміївського ліцею № 1 ім. З. К. Слюсаренка

Трагічним для навчального закладу, як і всієї країни став випускний 1941 р. 22 червня Зміївська школа № 1 випускала два десятих класи: А та Б. У цей день у районному Будинку культури випускники отримали атестати про середню освіту. Після шкільного балу за традицією колишні вже учні разом з директором та завучем йшли до Сіверського Дінця зустрічати сонце. Радісні, святково одягненні з піснями вони йшли на зустріч світлому майбутньому.

За спогадами Валентини Омелянівни Валевич біля пам’ятника Т. Г. Шевченку вискочила жінка, яка кричала, плакала, говорила незрозумілі слова. І ось серед цієї незрозумілої вимови та сліз прозвучало слово «війна». Директор Тимофій Юхимович Скиба, завуч С. Ляшенко та 30 хлопців і 2 дівчини повернулись не додому, а пішли у районний комісаріат, де написали колективну заяву про добровільне бажання йти на захист Вітчизни. Наступного дня, о шостій ранку випускники 1941 р. погрузилися у полуторку та відправилися на фронт. Більша частина хлопців, директор та завуч загинули на полях Великої Вітчизняної…

У травні 1981 р., у канун Дня Перемоги, актив шкільного музею бойової та трудової слави (така була назва у ті часи) вирішили зібрати відомості про випускників 1941 р. та запросити тих із них, хто залишився живим, на святкування Дня Перемоги.

Випускники 1941 під час покладання квітів

Рис. 1. Випускники 1941 під час покладання квітів

8 травня на шкільному подвір’ї зібралися усі учні, вчителі. Оплесками зустрічали гостей. Посивілі, схвильовані заходили вони до школи. Більшість із них були звичайно жінки, а багато чоловіків були у військовій формі, бо стали професійними військовослужбовцями. У актовій залі школи їх зустрічали адміністрація школи, учні, актив музею.

Спогади… Перш за все, пригадали тих, хто не повернувся з фронту. Серед них: Н. І. Назаренко, М. І. Стольник, І. К. Сівер, Романченко, В. Г. Канівець, А. А. Козак, І. П. Касьян, А. Б. Литвинський, І. М. Бочка, Б. С. Цимбалістий та ін.

До однокласників звернувся О. Є. Пилипенко, який зачитав свій вірш «Мой друг!»:

Но не печалься, мой друг, и украдкой

Пряди седые не прячь от людей.

В наших сердцах наш подвиг солдатский –

Юность, поправшая сотни смертей.

Випускники 1941 р. звернулися до учнів з хвилюючими словами вдячності. А полковник Г. Є. Курдибайло сказав: «Вважаю, що ви правильно дієте, що не забуваєте кращих традицій нашої школи, не забуваєте найсвятіше нашого народу – це пам’ять про захисників Вітчизни, відомих і невідомих, про загинувши та живих. Ми, випускники 41-го згадуємо нашу школу з великою вдячністю та теплом».

Полковник Г. Є. Курдибайло

Рис. 2. Полковник Г. Є. Курдибайло

Після зустрічі у школі випускники 1941 і випускники1981 років поклали квіти до Вічного вогню на пам’ятника невідомому солдату.

На сьогодні у музейному комплексі Зміївського ліцею № 1 створено окрему експозицію, яка присвячена випускникам 1941 р. на протязі всього часу існування названої установи ведеться листування з випускниками того буремного року. У травні перед останнім дзвоником ліцеїсти обов’язково відвідують музейний комплекс, де знайомляться з долями тих своїх попередників, кому завдячують життям та волею.

 

© Н. М. Комишанченко, 2011

 

Посилання на цю статтю:

Комишанченко Н. М. Випуск 1941 року // История Змиевского края. Змиев. 02.11.2011. URL: https://colovrat.at.ua/publ/6-1-0-136

Библиовебографическое описание (ДСТУ 8302:2015):

Випуск 1941 року // История Змиевского края. 02.11.2011. URL: https://colovrat.org/publ/6-1-0-136 (дата обращения: 21.11.2024).

Похожие статьи:





День в истории