Відкритий лист Інституту археології до Президії Національної академії наук України



Publ ID: 1458853926-301

ВІДКРИТИЙ ЛИСТ ІНСТИТУТУ АРХЕОЛОГІЇ ДО ПРЕЗИДІЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ

До Президії НАН України

До Секції суспільних і гуманітарних наук НАН України

До Відділення історії, філософії та права НАН України

У своїй Постанові «Про фінансування НАН України у 2016 році» № 11 від 20.01.2016 Президія Національної академії Наук України констатує, що у відповідності до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» фінансування НАН України у поточному році передбачено видатки (обсягом 2 млрд. 54,2 млн. грн.), що на 284,8 млн. грн., або на 12,2%, менше від обсягів фінансування 2015 року і на 725,0 млн. грн. менше від мінімальних потреб НАН України.

Відповідно до попередніх розрахунків бюджетних надходжень на фінансування Інституту археології НАН України на перший квартал 2016 року, фінансування нашої установи складатиме на 17,98 %, менше ніж видатки на ІА НАН України на минулий рік, і на 30,08 % менше бюджетного запиту ІА НАН України у 2016 році. Порівняно з минулим роком фонд заробітної плати зменшено на 13,289 %, а загалом становитиме 40 % від суми необхідного мінімального фонду зарплати. Наголошуємо, що у зв’язку із тим, що в 2015 році через різницю між отриманим та необхідним фінансуванням ІА НАН України кількість наукових співробітників, які змушені були працювати за заявою на неповну ставку (75%, 50%, 25%)  склала 39%. Окрім цього практично усі наукові співробітники та лаборантський склад для забезпечення статутної діяльності установи змушені були писати відповідні заяви про скорочений робочий тиждень або день, в той час, як більшість установ НАН України фінансувались в повному обсязі відповідно до своїх потреб.

Таким чином, у зв’язку з цьогорічним недофінансуванням трудовий колектив ІА НАНУ, ядро якого складають лише 136 наукових співробітників (8 з яких це співробітники з Кримської філії), 14 технічних та 49 допоміжного персоналу, опинився перед загрозою 40% скорочення, що фактично знищить і так маленький колектив ІА НАН України і, відповідно, цілу галузь науки та історичного знання про найдавніше минуле України. Наголошуємо, що мінімальні потреби статутної діяльності фінансування ІА НАН України становлять 15 млн. гривень.

Відповідно до діючого Статуту НАН України, одним із основних завдань Академії є «захист прав членів НАН України та працівників її установ» (ст. 11, п. 9). Залишається незрозумілим, які кроки здійснила Президія (як основний орган управління), щоб забезпечити фінансування НАН України в необхідному обсязі. Чому, наприклад, не було ініційовано саме Президією: а) дієвої кампанії в засобах масової інформації з приводу недофінансування НАН України; б) публічних звернень до Уряду, Верховної Ради, Президента, тощо? Чи були внесені пропозиції щодо змін до Державного бюджету України на 2016 р. відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України від 25.12.2015 р. №928-VIII «Про Державний бюджет України»? Відсутність чіткої інформаційної політики від Президії НАНУ (перш за все, пояснень своїх дій для працівників) та розісланий по інституціям циркуляр про «оптимізацію, реструктуризацію та скорочення» переконують у зворотньому, а саме – невідповідності вжитих Президією кроків до масштабу загрози, що нависла над НАН України.

Так звана “оптимізація” сьогодні набирає найжахливіших форм, вона зводиться до скорочення штату, частина якого може буде звільнена за скороченням, а частина має написати заяву на роботу за урізаним графіком або неповну ставку. Скорочуються перспективі кадри, кандидати та доктори наук із значним польовим досвідом. Отже сьогодні в ІА НАН України ми маємо атмосферу 1933-1939 рр., коли тодішні керманичі відкрито проголошували знищення ворожих класів та здійснили на практиці зачистку української археології.

Постає питання, чи здатна Президія захистити реальні інтереси науки України, а на загал – її майбутнього?

Таким чином, трудовий колектив Інституту археології НАН України рішуче вимагає:

  1. Призупинити дію Постанови Президії НАН України від № 11 від 20.01.2016 р. (у частині оптимізації та скорочення) до публічного обговорення й вироблення стратегії, положень та критеріїв реорганізації НАН України.
  2. Оприлюднити всю фінансову звітність НАН України шляхом опублікування у відкритому доступі на сайті НАН України повних сканованих копій штатного розкладу та кошторисів Президії, секцій, відділень, установ НАН України у 2013-15 рр., включаючи спецфонди, особливо виділити роки, коли були зменшені обсяги фінансування та кошторису Президії, секцій, відділень, установ на 2016 рік.
  3. Публічно пояснити критерії розподілу коштів між відділеннями та серед установ (інститутів) в межах відділень. Й, зокрема, причини недофінансування Інституту археології НАН України в минулі роки.
  4. Вжити усі можливі заходи щодо захисту прав своїх робітників (згідно п Статуту) й вимагати у Кабінету Міністрів України перегляду Державного бюджету України на 2016 р. відповідно до Закону України від 26.11.2015 №848-19 «Про наукову і науково-технічну діяльність» України.
  5. Ініціювати початок широкого публічного обговорення про шляхи й принципи реорганізації (реформування) НАН України, в першу чергу її бюрократичного апарату, яка б стала дієвою альтернативою «оптимізації й реструктуризації», зазначеній в Постанові Президії НАН України за № 11.

Директор Інститу академік Толочко П. П.

Вчений секретар Корвін-Піотровський О. Г.

Голова профспілки ІА НАНУ  Петраускас О. В.

 

Ссылка на эту статью:

Відкритий лист Інституту археології до Президії Національної академії наук України // История Змиевского края. – Змиев. – 25.03.2016. –  URL: https://colovrat.at.ua/publ/15-1-0-301

Библиовебографическое описание (ДСТУ 8302:2015):

Відкритий лист Інституту археології до Президії Національної академії наук України // История Змиевского края. 25.03.2016. URL: https://colovrat.org/publ/15-1-0-301 (дата обращения: 22.01.2025).

Похожие статьи:


Рубрика: Открытые письма | Дата публикации: 25.03.2016 | Просмотров: 1955 | Ключевые слова: археология, открытые письма

День в истории